Een veilige plek voor gevluchte kinderen in Zuid-Soedan

19 november 2025

Zuid-Soedan

War Child in Zuid-Soedan
War Child biedt kinderen die door het conflict in Soedan ontheemd zijn geraakt een veilige plek om te leren, te herstellen en weer even kind te zijn. Sinds het uitbreken van het geweld in Soedan zijn miljoenen mensen op de vlucht. Velen steken de grens over naar buurland Zuid-Soedan, op zoek naar veiligheid. Meer dan de helft van hen is kind.

De reis is lang en zwaar. Wanneer gezinnen eindelijk aankomen, zijn ze uitgeput, getraumatiseerd en hebben ze vaak niets meer dan de kleren die ze dragen. Ze hebben dringend behoefte aan voedsel, water, onderdak en medische zorg. Maar bovenal aan bescherming en steun. Zeker de kinderen die geweld, verlies en extreme stress hebben meegemaakt.

Overvol en onveilig

In het grensstadje Renk in Zuid-Soedan zoeken duizenden gezinnen hun toevlucht. De plek was bedoeld voor 3.000 mensen, maar inmiddels wonen er meer dan 12.000. Door de overbevolking en de hevige regenval zijn de omstandigheden moeilijk. Kinderen lopen er groot gevaar. Ze werken of bedelen om te overleven, en het risico op geweld en misbruik neemt toe.

Transitcentrum Renk_Zuid-Soedan

In het grensstadje Renk in Zuid-Soedan zoeken duizenden gezinnen hun toevlucht

Foto: War Child

Transitcentrum Renk

War Child is één van de weinige internationale organisaties die nog actief is in Renk

Foto: War Child

War Child is ter plaatse

War Child is één van de weinige internationale organisaties die nog actief is in Renk. We bieden kinderen bescherming, onderwijs en psychosociale steun zodat ze kunnen herstellen van wat ze hebben meegemaakt.

Alleen dit jaar hielpen we al meer dan 21.000 mensen, onder wie 9.800 kinderen in onze kindvriendelijke ruimtes. Daar kunnen ze spelen, leren en praten over wat ze voelen. Nog eens 5.700 kinderen kregen gerichte psychosociale hulp van onze begeleiders.

Met steun van de Guernsey Overseas Aid and Development Commission (GOAC) bouwen we ook aan onderwijs. We renoveren twee tijdelijke leerruimtes en zorgen voor lesmateriaal. Want onderwijs geeft kinderen structuur, hoop en een toekomst.

Daarnaast organiseren we bijeenkomsten in de dorpen om ouders te herinneren aan het belang van school. En in alle lessen besteden we aandacht aan kinderrechten en veiligheid, zodat kinderen zich ook op school beschermd voelen.

“Hier is het veilig. Mijn vrienden vertelden me over een plek waar je kunt lachen en dansen. Ik kom elke dag. Dat maakt me blij."
Tamaya, 15 jaar, uit Soedan
Mureena (18) woont in Renk

Mureena (18) woont sinds juli 2024 met haar jongere broer (16) in het opvangcentrum van Renk

Foto: War Child

Tamaya (15) woont in Renk

Ook Tamaya (15) vond sinds een aantal maanden in Renk een plek om op adem te komen

Foto: War Child

“Hier vergeet ik even mijn zorgen” – Mureena (18)

Mureena woont sinds juli 2024 met haar jongere broer (16) in het opvangcentrum van Renk. Hun ouders moesten in Soedan achterblijven. Elke dag bezoekt ze de kindvriendelijke ruimte. “Het helpt ons enorm dat we hier kunnen zijn,” vertelt ze. “We vergeten even onze trauma’s. Vroeger was ik bang voor wat er ’s nachts kon gebeuren, maar de activiteiten hier helpen me dat los te laten.” Mureena kan op dit moment niet naar school; haar familie heeft het geld niet. Ze droomt ervan haar studie af te maken, te werken en haar ouders weer te zien.

“Lachen maakt me gelukkig” – Tamaya (15)

Ook Tamaya vond sinds een aantal maanden in Renk een plek om op adem te komen. Ze vluchtte met haar moeder en broers uit Khartoem; haar vader bleef achter in Soedan. “Hier is het veilig,” zegt ze. “Mijn vrienden vertelden me over een plek waar je kunt lachen en dansen. Het is beter om hier te zijn dan thuis te blijven. Ik kom elke dag. Dat maakt me blij. Ik hoop in de toekomst weer naar school te kunnen gaan en ingenieur te worden.”

Kindvriendelijke ruimte in Renk

Ondanks beperkte middelen breiden we onze hulp in Zuid-Soedan uit

Foto: War Child

Kindvriendelijke ruimte in Renk (1)

Samen met lokale partners openen we kindvriendelijke ruimtes

Foto: War Child

Blijven werken aan bescherming en herstel

Ondanks beperkte middelen breiden we onze hulp in Zuid-Soedan uit. Met noodfinanciering uit het Children’s Emergency Fund en steun van nieuwe donoren bereiken we steeds meer kwetsbare kinderen en gezinnen.

Samen met lokale partners openen we kindvriendelijke ruimtes, trainen we kinderbeschermingscomités en bieden we onderwijs en mentale steun aan kinderen die op de vlucht zijn.

We bereiden ons ook voor op nieuwe uitdagingen, zoals overstromingen en voortdurende ontheemding. Ons team werkt aan plannen om getroffen gezinnen te helpen met bescherming, onderwijs en financiële steun.